Cognizant Classic in The Palm Beaches

PGA National (Champion Course)



College Golf

2023 NCAA Men's D-I Golf Regionals teams selected: Who's in, who's out?

1241046230

Justin Tafoya

Vanderbilt, North Carolina, Illinois, Arizona State, Texas Tech and Pepperdine earned top seeds when the NCAA men’s golf committee announced on Wednesday the 81 schools and 45 individuals to play in the six 2023 NCAA Men’s Regional tournaments being held around the country May 15-17.

The top five teams from each regional and the low individual not on those teams advance to the NCAA Championship at Grayhawk Golf Club in Scottsdale, May 26-31.

Texas earned a No. 3 seed in the East Lansing Regional as it aims to defend its team title from a year ago. The last school to repeat as men’s winners was Alabama in 2013 and 2014. Vanderbilt’s Gordon Sargent earned medalist honors a year ago and is trying to put himself in position to be the first back-to-back winner since Phil Mickelson in 1989 and 1990.

This is the 14th year the men’s national championship is including match play to decide the team champion. The tournament begins with a 72-hole stroke-play segment to crown an individual champion (who will earn exemptions into the U.S. Open this summer and next year’s Masters) and whittle the field down to eight schools. Those teams will then compete in a head-to-head match-play bracket.

Thirty-six programs have advanced to match play since the format was adopted in 2009, with Oklahoma State having the most appearances with nine, followed by Illinois and Texas with seven.

AUBURN REGIONAL

Auburn University Club, Auburn, Ala.

Teams (listed by seed; conference champs in brackets)

Vanderbilt

Tennessee

Auburn

Colorado State

Ohio State

Washington

TCU

Chattanooga

Houston [AAC]

Marquette [Big East]

Augusta [Southland]

Siena [MAAC]

Individuals

Alex Goff, Kentucky

Brantley Scott, Troy

Erik Jansson, Jacksonville State

Tobias Jonsson, Mercer

Cameron Clarke, Southern Miss

Brian Ma, Harvard

Jackson Skeen, Tennessee Tech

Luka Naglic, Arkansas State

Hugo Thyr, South Alabama

Killian McGinley, Fairfield

SALEM REGIONAL

The Cliffs at Keowee Falls, Salem, S.C.

Teams (listed by seed; conference champs in brackets)

North Carolina

Georgia Tech [ACC]

Texas A&M

San Diego State [Mountain West]

Georgia Southern

Arkansas

Purdue

New Mexico

Clemson

Furman

Middle Tennessee

Northern Illinois University [Mid-American]

Long Island University [Northeast]

Longwood [Big South]

Individuals

Kieron van Wyk, College of Charleston

Luis Carrera, UCF

Johnny Travale, UCF

Seth Taylor, Coastal Carolina

Bryce Corbett, Radford

EAST LANSING REGIONAL

Eagle Eye GC, East Lansing, Mich.

Teams (listed by seed; conference champs in brackets)

Illinois [Big Ten]

Florida [SEC]

Texas

Oregon

Kansas State

Georgia

Liberty [ASUN]

San Diego

Arkansas Little Rock [Ohio Valley]

Michigan State

Wisconsin

Illinois State [Missouri Valley]

Purdue University Fort Wayne [Horizon League]

Individuals

Barend Botha, Toledo

Ben Warian, Minnesota

Tyler Goecke, Wright State

Palmer Jackson, Notre Dame

Nathan Han, Columbia

Mikkel Mathiesen, Wright State

Caleb VanArragon, Valparaiso

Nate Stevens, Notre Dame

Anthony Delisanti, Valparaiso

Jack Simon, St. John’s (N.Y.)

LAS VEGAS REGIONAL

Bear’s Best, Las Vegas

Teams (listed by seed; conference champs in brackets)

Arizona State

Stanford [Pac-12]

Virginia

Oklahoma State

Northwestern

East Tennessee State [Southern]

Cincinnati

San Francisco

UNC Greensboro

Long Beach State [Big West]

Oregon State

Davidson [Atlantic 10]

Kansas City [Summit League]

Lehigh [Patriot League]

Individuals

Caden Fioroni, UNLV

Mac McClear, Iowa

Aidan Thomas, New Mexico State

Garrison Smith, New Mexico State

Brady McKinlay, Utah Valley

NORMAN REGIONAL

Jimmie Austin G.C. at U. of Oklahoma, Norman, Okla.

Teams (listed by seed; conference champs in brackets)

Texas Tech

Oklahoma [Big 12]

Alabama

Ole Miss

Wake Forest

Duke

LSU

North Florida

Colorado

Kansas

UNC Wilmington [Colonial Athletic Association]

Louisiana Lafayette [Sun Belt]

Princeton [Ivy League]

Arkansas-Pine Bluff [SWAC]

Individuals

Luke Gutschewski, Iowa State

Nathan Petronzio, SMU

Bret Gray, Sam Houston

Vicente Marzilio, North Texas

James Swash, Louisiana Tech

MORGAN HILL REGIONAL

The Institute GC, Morgan Hill, Calif.

Teams (listed by seed; conference champs in brackets)

Pepperdine

Florida State

Mississippi State

Arizona

Louisville

Baylor

Missouri

BYU [WCC]

N.C. State

California

Charlotte [Conference USA]

Grand Canyon [WAC]

Northern Colorado [Big Sky]

Individuals

Matthew Manganello, Fresno State

Matthew Sutherland, Fresno State

Riley Lewis, Loyola Marymount

Javier Barcos, Utah

Mahanth Chirravuri, USC

Julien Paltrinieri, Santa Clara

Caleb Shetler, San Jose State

Pono Yanagi, Washington State

Jackson Rivera, USC

Casey Leebrick, Sacramento State