2013-14: America's 50 Best Teachers
September 16, 2013

The Best Teachers In Your State

instruction-2013-11-inar01-best-teachers-state-ranking.jpg

instruction-2013-11-inar01-best-teachers-state-ranking.jpg

ALABAMA

ALASKA

ARIZONA

1. Stan Utley (14); Grayhawk G.C., Scottsdale

2. Mike Malaska (15); Malaska G., Mesa

3. Pia Nilsson (17); Talking Stick G.C., Scottsdale

4. Lynn Marriott (25); Talking Stick G.C., Scottsdale

5. Peter Kostis (31); Grayhawk Learning Ctr., Scottsdale

6. Mike LaBauve (35); Westin Kierland Resort & Spa, Scottsdale

ARKANSAS

CALIFORNIA

1. Dave Stockton (16); Stockton G., Redlands

2. Mac O'Grady (19); Mac O'Grady G. School, Palm Springs

3. Dave Phillips (33); Titleist Performance Institute, Oceanside

4. Ben Doyle (T-41); Quail Lodge & G.C., Carmel

5. Laird Small (T-46); Pebble Beach G. Academy

6. Phil Rodgers (49); The Grand Del Mar, San Diego

COLORADO

CONNECTICUT

1. Suzy Whaley (48); TPC River Highlands, Cromwell

DELAWARE

FLORIDA

1. Sean Foley (2); Core G. Junior Acad., Winter Garden

2. Jim McLean (3); Jim McLean G. School at Trump National Doral, Miami

3. Mike Bender (4); Mike Bender G. Academy, Lake Mary

4. David Leadbetter (5); David Leadbetter G. Academy at Championsgate, Orlando

5. Martin Hall (10); Ibis G. & C.C., West Palm Beach

6. Bob Toski (12); Toski-Battersby G. Learning Ctr., Coconut Creek

7. Craig Shankland (22); LPGA International, Daytona Beach

8. Gary Wiren (26); Trump International G.C., West Palm Beach

9. Jimmy Ballard (T-28); Ballard Swing Connection, Key Largo

10. Gary Gilchrist (32); Gary Gilchrist G. Academy, Howey-In-The-Hills

11. Claude Harmon III (34); Butch Harmon Floridian, Palm City

12. Brian Mogg (36); Waldorf Learning Center, Orlando

13. Mike Bennett (T-41); Stack & Tilt Academy, Palm City

14. Grant Waite (T-50); Waite Mayo G., Orlando

GEORGIA

1. Todd Anderson (8); Sea Island G.C., St. Simons Island

2. Jack Lumpkin (30); Sea Island G.C., St. Simons Island

3. Mike Shannon (37); Sea Island G.C., St. Simons Island

4. Charlie King (T-46); Reynolds G. Academy, Greensboro

HAWAII

IDAHO

ILLINOIS

1. Jim Suttie (18); Mistwood G.C., Romeoville

2. Todd Sones (44); Todd Sones Impact G., Vernon Hills

3. Kevin Weeks (45); Cog Hill G. & C.C., Lemont

INDIANA

IOWA

KANSAS

KENTUCKY

LOUISIANA

1. Brian Manzella (40); Brian Manzella G. Academy at English Turn G. & C.C., New Orleans

MAINE

MARYLAND

MASSACHUSETTS

MICHIGAN

1. Rick Smith (20); Rick Smith G. Academy at Oakland University, Rochester

MINNESOTA

MISSISSIPPI

MISSOURI

MONTANA

NEBRASKA

NEVADA

1. Butch Harmon (1); Butch Harmon School Of G., Henderson

NEW HAMPSHIRE

NEW JERSEY

1. Mike Adams (9); Hamilton Farm G.C., Gladstone

2. Andy Plummer (39); Stack & Tilt Academy, Mount Holly

NEW MEXICO

NEW YORK

1. Michael Breed (13); Michael Breed G. Academy, W. Nyack

2. Craig Harmon (23); Oak Hill C.C., Rochester

3. Michael Hebron (T-28); Smithtown Landing C.C.

4. Darrell Kestner (43); Deepdale G.C., Manhasset

NORTH CAROLINA

1. Mike McGetrick (38); McGetrick G., Charlotte

2. Dana Rader (T-50); Dana Rader G. School, Charlotte

NORTH DAKOTA

OHIO

OKLAHOMA

OREGON

PENNSYLVANIA

RHODE ISLAND

SOUTH CAROLINA

SOUTH DAKOTA

TENNESSEE

TEXAS

1. Chuck Cook (6); University of Texas G.C., Austin

2. Jim Hardy (7); Jim Hardy G., Houston

3. Hank Haney (11); Hank Haney G., Lewisville

4. Dave Pelz (24); Dave Pelz Scoring Game Schools, Austin

5. Randy Smith (27); Royal Oaks C.C., Dallas

UTAH

VERMONT

VIRGINIA

WASHINGTON

WEST VIRGINIA

WISCONSIN

1. Manuel De La Torre (21); Milwaukee C.C.

WYOMING