2015-16: America's 50 Best TeachersOctober 12, 2015

The Best Teachers In Your State (2015-2016)

As ranked by their peers
Best-Teachers-State-Rankings-Illustration.jpg

The teachers highlighted in BOLD are on the list of America's 50 Greatest Teachers

ALABAMA

  1. Mark Blackburn / Greystone G. & C.C., Birmingham

  2. Tony Ruggiero / C.C. of Mobile

  3. Wayne Flint / Highland Park G. Cse., Birmingham

  4. Eric Eshleman / C.C. of Birmingham

  5. Neil Thompson / Oxmoor Valley, Birmingham

  6. Layne Savoie / FarmLinks at Pursell Farms, Sylacauga

  7. Brian Speakman / Greystone G. & C.C., Birmingham


ALASKA

  1. Joe Butler / Palmer G. Cse.

ARIZONA

  1. Stan Utley (14) / Grayhawk G.C., Scottsdale

  2. Pia Nilsson (16) / Vision 54, Scottsdale

  3. Mike Malaska (18) / Malaska G., Mesa

  4. Lynn Marriott (T-25) / Vision 54, Scottsdale

  5. Peter Kostis (33) / Grayhawk Learning Ctr., Scottsdale

  6. Mike Labauve (41) / Westin Kierland Resort & Spa, Scottsdale

  7. Donald Crawley / Boulders G. Academy, Carefree

  8. Craig Bunker / Camelback G.C., Scottsdale

  9. Scott Bunker / Red Mountain Ranch C.C., Mesa

  10. Martin Chuck / Raven G.C., Phoenix

  11. Sandy Labauve / Westin Kierland Resort & Spa, Scottsdale

  12. John Stahlschmidt / Tour Academy, TPC Scottsdale

  13. Tim Mahoney / Westin Kierland Resort & Spa, Scottsdale

  14. Steve Dahlby / Forest Highlands G.C., Flagstaff

  15. Paul Trittler / Grayhawk G.C., Scottsdale

  16. Scott Sackett / McCormick Ranch G.C., Scottsdale

  17. Craig Hocknull / Outback G. Academy, Gilbert

  18. Mark Winkley / The Estancia C., Scottsdale

  19. Andrew Getson / Grayhawk G.C., Scottsdale

  20. Matt Trimble / Asu Karsten G. Cse., Tempe

  21. Andy Patnou /Tour Academy TPC Scottsdale


ARKANSAS

  1. Dan Snider / Alotian C., Little Rock

  2. Brannon Watson / Arkansas G. Ctr., Conway

  3. Jon Zieske / Alotian C., Little Rock


CALIFORNIA

  1. Dave Stockton (15) / Stockton G., Redlands

  2. Mac O'Grady (27) / Mac O'Grady G. School, Palm Springs

  3. Dave Phillips (36) / TPI, Oceanside

  4. Phil Rodgers (46) / The Grand G.C., San Diego

  5. Laird Small / Pebble Beach G. Academy

  6. Tom Stickney II / Bighorn G.C., Palm Desert

  7. Jeff Ritter / MTT Performance, Pebble Beach

  8. Kip Puterbaugh / Aviara G. Academy, Carlsbad

  9. Josh Zander / Stanford University G. Cse., Palo Alto

  10. Dean Reinmuth / Dean Reinmuth School Of G., San Diego

  11. Jamie Mulligan / Virginia C.C., Long Beach

  12. Drew Steckel / Drew Steckel G., Los Angeles

  13. Chris Walkey / The Palms G.C.,La Quinta

  14. Bill Harmon / Toscana C.C., Indian Wells

  15. Brady Riggs / Woodley Lakes G.C., Van Nuys

  16. Fred Shoemaker / Extraordinary G., Carmel

  17. Gregg McHatton / Vista Valencia G. Cse., Valencia

  18. Grant Halverson / Aviara G. Academy, Carlsbad

  19. David Wright / Wright Balance G., Mission Viejo

  20. Katherine Marren / Quail Lodge & G.C., Carmel

  21. Bryan Lebedevitch / PGA West G. Academy, La Quinta

  22. Josh Myers / PGA West G. Academy, La Quinta

  23. Carl Welty / The Grand G.C., San Diego

  24. Eddie Merrins / Bel-Air C.C., Los Angeles

  25. Ted Norby / National University G. Academy, Carlsbad

  26. Joby Ross / Mariners Point G. Links, Foster City

  27. Bob Knee / Aviara G. Academy, Carlsbad

  28. Bruce Nakamura / Aviara G. Academy, Carlsbad

  29. Tom Sargent / Mesa Verde C.C., Costa Mesa

  30. Bob Lasken / Arroyo Trabuco G.C., Mission Viejo

  31. Glenn Deck / The Resort At Pelican Hill, Newport Beach

  32. Dave Stockton Jr. / Stockton G., Redlands

  33. Keith Lyford / G. Academy At Old Greenwood, Truckee

  34. Don Parsons / Don Parsons G. Instruction, Santa Barbara

  35. Don Brown / Harbor G. Practice Center, Wilmington

  36. Zach Heusser / Crystal Springs G. Cse., Burlingame

  37. Ken Green / Aviara G. Academy, Carlsbad

  38. Chris Smeal / Stadium G. Ctr., San Diego

  39. Jamie Puterbaugh / Aviara G. Academy, Carlsbad

  40. Tom Wischmeyer / Stadium G. Center, San Diego

  41. Roger Gunn / Tierra Rejada G.C., Moorpark

  42. Ryan Kennedy / Oakmont C.C., Glendale

  43. Ron Stockton / Stockton G., Redlands

  44. Mick Soli / Mariners Point G. Links, Foster City

  45. John Battaglia / PGA West G. Academy, La Quinta

  46. Jason Puterbaugh / Aviara G. Academy, Carlsbad

  47. Derek Uyeda / The Grand G.C., San Diego

  48. Bob Madsen / Sycuan Resort, El Cajon

  49. Justin Hicks / Stadium G. Center, San Diego


COLORADO

  1. Trent Wearner / Trent Wearner G., Englewood

  2. Don Hurter / Castle Pines G.C., Castle Rock

  3. Ty Walker / Golftec Denver

  4. Mark Wood / Mark Wood G. Academy At Cornerstone, Montrose

  5. Dan Sniffin / Omni Interlocken G.C., Broomfield

  6. Andy Hilts / Golftec Denver

  7. Kevin Cubbage / Golftec Cherry Creek

  8. Elena King / Commonground G. Cse, Aurora

  9. Steve Atherton / Eagle Springs G.C., Wolcott

  10. Ed Oldham / The Ranch C.C., Westminster

  11. Patrick Nuber / Golftec, Denver

  12. Susan Sanders / Castle Pines G.C., Castle Rock

  13. Erik Billinger / U. Of Denver


CONNECTICUT

  1. Suzy Whaley (49) / TPC River Highlands, Cromwell

  2. Ken Doyle / Hop Meadow C.C., Simsbury

  3. Tom Henderson / Round Hill C., Greenwich

  4. John Vitale / Hawk's Landing C.C., Southington

  5. Kammy Maxfeldt / Birchwood C.C., Westport

  6. Rob Barbeau / Old Lyme C.C.

  7. George Connor / ConnorGolf At Farmington Woods, Avon

  8. Derek Hooper / Troon G. Academy, Lake Of Isles

  9. Gene Mulak / Silver Spring C.C., Ridgefield

  10. John Nowobilski / Tallwood C.C., Hebron

  11. Chet Dunlop / Burlington G. Center

  12. Mike Summa / Stanwich C., Greenwich

  13. Ron Beck / Fox Hopyard G.C., East Haddam

  14. Don Gliha / Connecticut G. Academy, Manchester

  15. Dave Pianki / Tower Ridge C.C., Simsbury


DELAWARE

  1. Bob Lennon / Wilmington C.C.

  2. Becky Dengler / Ed Oliver G.C., Wilmington


FLORIDA

  1. Jim McLean (3) / Jim McLean G. School At Trump National Doral, Miami

  2. David Leadbetter (4) / David Leadbetter G. Academy At Championsgate, Orlando

  3. Mike Bender (5) / Mike Bender G. Academy, Lake Mary

  4. Martin Hall (8) / Ibis G. & C.C., West Palm Beach

  5. Sean Foley (11) / Core G. Academy, Winter Garden

  6. Bob Toski (12) / Toski-Battersby G. Learning Ctr., Coconut Creek

  7. Claude Harmon III (22) / Butch Harmon Floridian, Palm City

  8. Craig Harmon (23) / McArthur G.C., Hobe Sound

  9. Craig Shankland (24) / LPGA International, Daytona Beach

  10. Jimmy Ballard (T-30) / Ballard Swing Connection, Key Largo

  11. Gary Wiren (32) / Trump International G.C., West Palm Beach

  12. Brian Mogg (42) / Brian Mogg G. Academy, Orlando

  13. Gary Gilchrist (47) / Gary Gilchrist G. Academy, Howey-In-The-Hills

  14. Mark Sweeney / Aimpoint G., Orlando

  15. Bob Ford / Seminole G.C., Juno Beach

  16. Cheryl Anderson / Mike Bender G. Academy, Lake Mary

  17. John Elliott Jr. / Golden Ocala G. & Equestrian C., Ocala

  18. Fred Griffin / Grand Cypress G. Academy, Orlando

  19. Bill Davis / EBC Elite Training, West Palm Beach

  20. Anne Cain / Tour Academy World G. Village, St. Augustine

  21. Kevin Smeltz / Bishops Gate G. Academy, Howey-In-The-Hills

  22. Jorge Parada / Tour Academy Tpc Sawgrass, Ponte Vedra

  23. Kellie Stenzel / Boca Raton Resort And C.

  24. T.J. Tomasi / Keiser U. College Of G., Port St. Lucie

  25. Glen Farnsworth / Jim McLean G. School At Trump National Doral, Miami

  26. Rick McCord / Rick McCord G. Academy At Orange Lake, Kissimmee

  27. Bobby Cole / Jim McLean G. School At Trump National Doral, Miami

  28. Bobby Clampett / Impact Zone G., Bonita Springs

  29. Mark Hackett / Old Palm G.C., Palm Beach Gardens

30 Larry Rinker / Ritz Carlton G.C., Orlando

  1. Brad Brewer / Brad Brewer G. Academy At Shingle Creek, Orlando

  2. Gregor Jamieson / Lake Nona C., Orlando

  3. Mitchell Spearman / Mitchell Spearman G., Orlando

  4. John Webster / The Breakers, Palm Beach

  5. Harry Zimmerman / Grand Cypress G. Academy, Orlando

  6. Don Law / Don Law G. Academy, Boca Raton

  7. Warren Bottke / Abacoa G.C., Jupiter

  8. Tom Creavy / Metrowest G.C., Orlando

  9. Darren May / The Bear's C., Jupiter

  10. Steve Bann / Saddlebrook Resort, Wesley Chapel

  11. Todd Meena / Grand Cypress G. Academy, Orlando

  12. Lew Smither III / Cypress Run G.C., Tarpon Springs

  13. Travis Fulton / Tour Academy TPC Sawgrass, Ponte Vedra

  14. Kevin Compare / The Breakers, Palm City

  15. Dale Lynch / Saddlebrook Resort, Wesley Chapel

  16. Carl Rabito / Carl Rabito G. Academy, Clermont

  17. Andrew Park / Andrew Park G., Orlando

  18. Del Ponchock / Jupiter Hills C., Tequesta

  19. John O'Leary III / Bay Hill G.C., Orlando

  20. Mark Durland / Durland G. School At Naples Grande, Naples


GEORGIA

  1. Todd Anderson (9) / Sea Island G.C., St. Simons Island

  2. Jack Lumpkin (34) / Sea Island G.C., St. Simons Island

  3. Mike Shannon (45) / Sea Island G.C., St. Simons Island

  4. Scott Hamilton / Cartersville C.C.

  5. Charlie King / Reynolds G. Academy, Greensboro

  6. John Tillery / Lane Creek G.C., Bishop

  7. Brandon Stooksbury / Idle Hour G.C., Macon

  8. Jackie Cannizzo / C.C. Of Roswell

  9. Bobby Hix / Idle Hour G.C., Macon

  10. Mike Perpich / Riverpines G.C., Johns Creek

  11. Tom Ness / Alpharetta Athletic C.

  12. Tom Losinger / Bridgemill G. Academy, Canton

  13. Nicole Weller / The Landings C., Savannah

  14. Cutts Benedict / Lane Creek G.C., Bishop

  15. Hank Smith / Frederica G.C., St. Simons Island

  16. Gale Peterson / Sea Island G.C., St. Simons Island


HAWAII

  1. Kevin Ralbovsky / KMR School Of G., Kaneohe

  2. Ben Hongo / Kapalua G. Academy, Lahaina

  3. Claude Brousseau / Ko Olina G.C., Kapolei

  4. Greg Fields / Kapalua G. Academy, Lahaina

  5. Eddie Lee / David Leadbetter G. Academy, Wailea


IDAHO

  1. Jim Empey / Quail Hollow G.C., Boise

  2. Tommy Sanderson / The Valley C., Hailey

  3. Jonathan Gibbs / BanBury G. Cse., Eagle

  4. Stoney Brown / The Valley C., Hailey


ILLINOIS

  1. Jim Suttie (19) / Conway Farms G.C., Lake Forest

  2. Kevin Weeks (48) / Cog Hill G. & C.C., Lemont

  3. Todd Sones (T-50) / Todd Sones Impact G., Vernon Hills

  4. Pat Goss / Northwestern University, Evanston

  5. Dan Kochevar / Oak Brook G.C.

  6. E.A. Tischler / Olympia Fields C.C.

  7. David Impastato / Cog Hill G. & C.C., Lemont

  8. Lee Miller / Cog Hill G. & C.C., Lemont

  9. Carol Rhoades / Cog Hill G. & C.C., Lemont

  10. Bruce Patterson / Butler National G.C., Oak Brook

  11. Jeff Mory / Conway Farms G.C., Lake Forest

  12. Mike Small / University Of Illinois, Champaign

  13. Greg Baresel / Cantigny G., Wheaton

  14. Garrett Chaussard / Chicago Highlands C., Westchester

  15. Dan Shelden / Ruth Lake C.C., Hinsdale

  16. Joe Bosco / Glen C., Glenview

  17. Connie Demattia / Cantigny G., Wheaton

  18. Michael Wenzel / Northbrook G. Academy At Sportsman's C.C., Northbrook


INDIANA

  1. T.J. Yeaton / The Legends G.C., Franklin

  2. John Dal Corobbo / Brickyard Crossing G.C., Indianapolis

  3. Tony Pancake / Crooked Stick G.C., Carmel

  4. Rick Hemsoth / McMillen G. Cse., Fort Wayne

  5. Tim Frazier / Sycamore Hills G.C., Fort Wayne

  6. Jeff Smith / Otter Creek G. Cse., Columbus

  7. Toby Baldwin / Golftec Chandler

  8. John Dunham / Highland G. & C.C., Indianapolis

  9. Sam Carmichael / Martinsville C.C.

  10. Jon Hoover / Prairie View G.C., Carmel

  11. Mike O'Toole / Riverside G. Academy, Noblesville

  12. Gary Gant / Chestnut Hills G.C., Fort Wayne

  13. Colby Huffman / Riverside G. Academy, Indianapolis

  14. Mike Abbott / The Bridgewater C., Carmel


IOWA

  1. John Bermel / Pheasant Ridge G.C., Cedar Falls

  2. Curt Schnell / Okoboji View G. Cse., Spirit Lake

  3. Larry Gladson / Elmcrest C.C., Cedar Rapids


Kansas

  1. Josh Cook / Wichita C.C.

  2. Randy Syring / Salina C.C.

  3. Skip Maiwald / Ironhorse G.C., Leawood

  4. Matt Murdoch / Mission Hills C.C.

  5. Paul Hooser / Alvamar G. Cse., Lawrence

  6. Rob Shipman / Milburn C.C., Overland Park


KENTUCKY

  1. Matt Killen / The C. At Olde Stone, Bowling Green

  2. Larry Ward / High Performance G. Academy, Nicholasville

  3. Mike Thomas / Harmony Landing C.C., Goshen

  4. Todd Trimble / The G. Complex, Paducah

  5. Ralph Landrum / World Of G., Florence

  6. Tyrus York / High Performance G. Academy, Nicholasville

  7. Cory Kaufman / Persimmon Ridge G. Cse., Louisville

  8. Brad Bachand / Man O' War G. Learning Ctr., Lexington


LOUISIANA

  1. Brian Manzella (37) / Brian Manzella G. Academy At English Turn G. & C.C., New Orleans

  2. James Leitz (40) / Tchefuncta C.C., Covington

  3. Shaun Webb / David Toms G. Academy, Shreveport

  4. Rob Noel / Rob Noel G. Academy, Abita Springs


MAINE

  1. Don Roberts / Waterville C.C., Oakland

  2. John Mullen / The Woodlands C., Falmouth

  3. Jason Hurd / Augusta C.C., Manchester

  4. Paul Piveronas / The Woodlands C., Falmouth


MARYLAND

  1. Bernie Najar / Caves Valley G.C., Owings Mills

  2. Patrick Coyner / Baltimore C.C., Timonium

  3. Trillium Rose / Woodmont C.C., Rockville

  4. Patrick Bedingfield / Bethesda C.C.

  5. Harvey Haddock / TPC Potomac At Avenel Farm

  6. John Scott Rattan / Bethesda C.C.

  7. Wayne Defrancesco / Lakewood C.C., Rockville

  8. Jim Kardash / Arundel G. Park, Glen Burnie

  9. Sean English / Caves Valley G.C., Owings Mills

  10. Steve Bosdosh / Members C. At Four Streams, Beallsville

  11. Mike Dickson / Congressional C.C., Bethesda

  12. Fran Rhoads / TPC Potomac At Avenel Farm

  13. Liza Abood / Olney G. Park

  14. Jim Estes / Olney G. Park


MASSACHUSETTS

  1. Tom Cavicchi / Harmon G. & Fitness, Rockland

  2. Bob Beach / Braintree Municipal G. Cse.

  3. Jane Frost / Sandwich Hollows G.C., East Sandwich

  4. Shawn Hester / Charles River C.C., Newton Centre

  5. Mark Heartfield / Sankaty Head G.C., Nantucket

  6. Brendan Walsh / The Country Club, Brookline

  7. Skip Guss / Golfrite, Southborough

  8. Chip Johnson / Hatherly G.C., North Scituate

  9. Webb Heintzelman / Turner Hill G.C., Ipswich

  10. Terry Felty / Big Sticks G., Burlington

  11. Kevin Rhoads / The Country Club, Brookline

  12. T.J. Valentine / Harmon G. & Fitness, Rockland

  13. Bill McInerny Jr. / MGG Academy, Dedham

  14. Phil Truono / Miacomet G.C., Nantucket


MICHIGAN

  1. Rick Smith (T-30) / Treetops Resort, Gaylord

  2. Jason Guss / Jason Guss G.Academy At Hawk Hollow, Bath

  3. Charley Vandenburg / Thousand Oaks G. Academy, Grand Rapids

  4. Adam Schriber / Lochenheath G.C., Williamsburg

  5. Dick Drager / Barton Hills C.C., Ann Arbor

  6. Jeff Goble / Fox Hills Learning Center, Plymouth

  7. Chris Whitten / U. Of Michigan G. Cse., Ann Arbor

  8. Brian O'Neill / Boyne G. Academy, Harbor Springs

  9. Anne Gajda / Fox Hills Learning Center, Plymouth

  10. Jack Seltzer / King Par G. Academy, Flushing

  11. Dave Kendall / Kendall Academy, Ypsilanti

  12. Paul Haase / Kendall Academy, Ypsilanti

  13. Lynn Janson / Hastings C.C.

  14. Jordan Young / Fox Hills G. Cse., Plymouth

  15. Steve Brady / Oakland Hills C.C., Bloomfield Hills

  16. Brad Dean / Crystal Mountain Resort, Thompsonville


MINNESOTA

  1. Mike Barge / Hazeltine National G.C., Chaska

  2. Gerald McCullagh / Eagle Lake G. Ctr., Plymouth

  3. Scott Dirck / Geneva,G.C., Alexandria

  4. Chris Foley / Cragun's Legacy Courses, Brainerd

  5. Craig Waryan / Edinburgh Usa G. Cse., Brooklyn Park

  6. Peter Krause / Edinburgh Usa G. Cse., Brooklyn Park

  7. Steve Whillock / Oak Marsh G.C., Oakdale

  8. Stacey Christensen / Minnesota Valley C.C., Bloomington

  9. Steve Fessler / Riverwood National, Otsego

  10. Rod Lidenberg / Halla Greens G.C., Chanhassen

  11. Ingrid Gallo / Begin Oaks G.C., Plymouth

  12. Barb Moxness / Minnesota Valley C.C., Bloomington

  13. Roger Fahrenkrug / Braemar G.C., Edina

  14. Dee Forsberg / Brookview G. Cse., Golden Valley


MISSISSIPPI

  1. V.J. Trolio / Old Waverly G.C., West Point

  2. Tom Yelverton / Old Waverly G.C., West Point


MISSOURI

  1. Bobby Pavelonis / Whitmoor C.C., St. Charles

  2. Ed Schwent / Old Hickory G.C., St. Peters

  3. Rick Grayson / Rick Grayson G. School, Springfield

  4. Rob Sedorcek / C.C. Of St. Albans

  5. Brian Fogt / Bellerive C.C., St. Louis

  6. Helen Kurtin / G. Body Performance Ctr., Maryland Heights

  7. Todd Meyer / Boone Valley G.C., Augusta

  8. Brenndan Cooper / Tiffany Greens G.C., Kansas City

  9. Dennis Biedenstein / Fox Run G.C., Eureka

  10. Craig Story / Family Golf Center, St. Louis

  11. Jeff Mullican / G. Headquarters, O'Fallon

  12. Jimmy Bals / Westborough C.C., St. Louis


MONTANA

  1. Floyd Horgen / Riverside C.C., Bozeman

  2. David Baucom / Black Bull, Bozeman


NEBRASKA

  1. James Sieckmann (29) / G. Academy At Shadow Ridge C.C., Omaha

  2. James Kinney / Golftec Omaha

  3. Chris Thomson / Wilderness Ridge G.C., Lincoln

  4. Mike Cornell / Champions Run, Omaha

  5. Mike Schuchart / Wilderness Ridge G.C., Lincoln


NEVADA

  1. Butch Harmon (1) / Butch Harmon School Of G., Henderson

  2. Mike Davis / Walters G. Academy, Las Vegas

  3. Don Callahan / Butch Harmon School Of G., Henderson

  4. Joe Mayo / TPC Summerlin, Las Vegas

  5. Jan Usher / Montreux G.C., Reno

  6. Tom Leese / Red Rock C.C., Las Vegas

  7. Clif Vanetti / Badlands G.C., Las Vegas

  8. Tom Fischer / Las Vegas Paiute G. Resort

  9. Chris Eastman / G. Galaxy, Las Vegas


NEW HAMPSHIRE

  1. Marc Spencer / Windham C.C.

  2. Seth Dichard / Seth Dichard G. School, Hudson


New Jersey

  1. Mike Adams (6) / Hamilton Farm G.C., Gladstone

  2. Andy Plummer (43) / Stack & Tilt Academy, Mount Holly

  3. Mike Bennett (T-50) / Stack & Tilt Academy, Mount Holly

  4. Jason Carbone / Baltusrol G.C., Springfield

  5. David Glenz / David Glenz G. Academy, Long Valley

  6. Michael Hunt / Bayonne G.C.

  7. Jason Birnbaum / Alpine C.C., Demarest

  8. Bryan Jones / David Glenz G. Academy, Long Valley

  9. Brian Dobbie / Montclair G.C., West Orange

  10. Wendy Ferrara / David Glenz G. Academy, Long Valley

  11. Scott Chisholm / Baltusrol G.C., Springfield

  12. Allan Bowman / Cherry Valley C.C., Skillman

  13. Mike Lopuszynski / David Glenz G. Academy, Long Valley

  14. Bill Britton / Trump National G.C., Colts Neck

  15. Bruce Chelucci / Blue Heron Pines G.C., Egg Harbor City

  16. Mike Strlekar / Montclair G.C., West Orange


NEW MEXICO

  1. Peter Huber / The C. At Las Campanas, Santa Fe

  2. Todd Kersting / Puerto Del Sol G. Cse., Albuquerque


NEW YORK

  1. Michael Breed (13) / Michael Breed G. Academy At Trump G. Links At Ferry Point, New York City

  2. Michael Hebron (T-25) / Smithtown Landing C.C.

  3. Darrell Kestner (39) / Deepdale G.C., Manhasset

  4. Mike Jacobs / Rock Hill G. & C.C., Manorville

  5. Debbie Doniger / Glenarbor G.C., Bedford

  6. Christopher Toulson / Sunningdale C.C., Scarsdale

  7. Kevin Hinton / Piping Rock C., Locust Valley

  8. Matt McLean / Fishers Island C.

  9. Bobby Heins / Old Oaks C.C., Purchase

  10. Mike Sweeney / The Bridge, Bridgehampton

  11. Kate Tempesta / Urban G. Academy, New York City

  12. John Graham / Webster G.C.

  13. Tom Patri / Colonial Springs G.C., Farmingdale

  14. Mike Diffley / Pelham C.C.

  15. John Hobbins / Greenside G. Academy At Trinity Centre, New York City

  16. Anders Mattson / Saratoga National G. Academy, Saratoga Springs

  17. Jim Mrva / Monroe G.C., Pittsford

  18. Jeff Warne / The Bridge, Bridgehampton

  19. Jeff Gschwind / Deepdale G.C., Manhasset

  20. Kevin Sprecher / Sleepy Hollow C.C., Scarborough

  21. Steve Bordner / Rondequiot C.C., Pittsford

  22. Cindy Miller / Cindy Miller G., Silver Creek

  23. Allen Miller / Wherle G. Dome, Williamsville

  24. Pat Eggeling / Old Oaks C.C., Purchase

  25. Alana Swain / Scarsdale G.C., Hartsdale

  26. Gary Weir / Westchester C.C., Rye


NORTH CAROLINA

  1. Dana Rader / Dana Rader G. School, Charlotte

  2. Ed Ibarguen / Duke University G.C., Durham

  3. Eric Alpenfels / Pinehurst Resort

  4. Jason Sutton / Carmel C.C., Charlotte

  5. Kelly Mitchum / Pinehurst Resort

  6. David Orr / Campbell University, Buies Creek

  7. John Kolls / Duke University G.C., Durham

  8. Rick Murphy / Rick Murphy G. Academy, Greensboro

  9. Tom Ream / Prestonwood C.C., Cary

  10. Gus Ulrich / Pinewild G. Academy, Pinehurst

  11. Ben Hynson / Lochmere G.C., Cary

  12. Julie Cole / Dana Rader G. School, Charlotte

  13. Brad Clayton / Puzzleduck G., Oxford

  14. Scott Davenport / Quail Hollow C., Charlotte


NORTH DAKOTA

  1. John Dahl / Oxbow C.C.

OHIO

  1. Steve Mulcahy / Shawnee C.C., Lima

  2. Gary Robison / Brookside C.C., Canton

  3. Doug Spencer / Spencer G. Academy, Fairfield

  4. Laurel Dieken / Ables G., Columbus

  5. Charlie Wood / Mayfield Sand Ridge C., South Euclid

  6. Don Sargent / Scioto C.C., Columbus

  7. Fran Kocsis / Champions G. Cse., Columbus

  8. Renee Powell / Clearview G.C., East Canton

  9. Jim McGurk / Belmont C.C., Toledo

  10. Jon Jones / Youngstown C.C.

  11. Justin Bronkema / The G. Pit, Maumee

  12. Nick Paez / Golftec Cleveland West

  13. Bill McKinley / Canterbury G.C., Cleveland

  14. Jimmy Logue / Wedgewood G. & C.C., Powell

  15. Noah Horstman / Beechmont C.C., Cleveland

  16. Joe Leenheer / Silver Lake C.C.


OKLAHOMA

  1. Tracy Phillips / Cedar Ridge C.C., Broken Arrow

  2. Cary Cozby / Southern Hills C.C., Tulsa

  3. E.J. Pfister / Oak Tree National, Edmond

  4. Steve Ball / Ball G. Ctr., Oklahoma City


OREGON

  1. Jerry Mowlds / Pumpkin Ridge G.C., North Plains

  2. Bruce Furman / Langdon Farms G.C., Aurora

  3. Christopher Smith / Pumpkin Ridge G.C., North Plains

  4. Jim Waldron / Balance Point G., Portland

  5. Ed Fisher / Ed Fisher Academy Of G., Medford


PENNSYLVANIA

  1. Ted Sheftic / Ted Sheftic G. Learning Ctr., Abbottstown

  2. John Dunigan / White Manor C.C., Malvern

  3. Dom Dijulia / Dom Dijulia G., New Hope

  4. Eric Johnson / Oakmont C.C.

  5. Bob Kramer / Bent Creek C.C., Lititz

  6. Mark Sheftic / Merion G.C., Ardmore

  7. Eric MacCluen / Eric MacCluen G. Academy, Downingtown

  8. Lou Guzzi / Lou Guzzi G. Academy At Talamore C.C., Ambler

  9. John Spina / Philadelphia Cricket C., Flourtown

  10. Kevin Shields / C. At Nevillewood, Presto

  11. Mike Dynda / Meadowlands C.C., Blue Bell

  12. Gary Hardin / Northampton C.C., Easton

  13. John Bierkan / Aronimink G.C., Newtown Square

  14. Mark Anderson / Philadelphia Cricket C., Flourtown

  15. Elizabeth Granahan / G. Group At Chester Valley G.C., Malvern


RHODE ISLAND

  1. Kyle Phelps / Rhode Island C.C., Barrington

  2. Mike Harbour / Mulligan's Island G., Cranston


SOUTH CAROLINA

  1. Ron Cerrudo / Daniel Island C.

  2. Doug Weaver / Palmetto Dunes Resort, Hilton Head

  3. Meredith Kirk / Blackmoor G.C., Murrells Inlet

  4. Megan Padua / Belfair Plantation, Bluffton

  5. Patti McGowan / Converse College, Spartanburg

  6. Carol Preisinger / Kiawah Island C.

  7. Brad Redding / The International C. Of Myrtle Beach

  8. David La Pour / Colleton River Plantation, Bluffton

  9. Andrew Rice / Berkeley Hall, Bluffton

  10. Krista Dunton / Berkeley Hall, Bluffton

  11. Tim Cook / Sea Pines Resort, Hilton Head Island

  12. Rick Barry / Sea Pines Resort, Hilton Head Island


SOUTH DAKOTA

  1. Justin Arlt / Dakota Dunes C.C.

TENNESSEE

  1. Joe Hallett (44) / Vanderbilt Legends C., Franklin

  2. Rob Akins / Rob Akins G. Academy At Spring Creek Ranch, Collierville

  3. Johnny Warren / Johnny Warren G. Academy, Gallatin

  4. Buddy Harston / Vanderbilt Legends C., Franklin

  5. Will Taylor / TPC Southwind, Memphis

  6. Brian Lackey / G. Institute At Gaylord Springs, Nashville

  7. Henrik Simonsen / The Honors C., Ooltewah

  8. Des Mahoney / Centennial G. Academy, Oak Ridge

  9. Eric Rebmann / Egwani Farms G.C., Rockford


TEXAS

  1. Chuck Cook (2) / Chuck Cook G. Academy, Austin

  2. Jim Hardy (7) / Plane Truth G., Houston

  3. Hank Haney (10) / Hank Haney G., Lewisville

  4. Cameron McCormick (17) / Brook Hollow G.C., Dallas

  5. Dave Pelz (20)/ Dave Pelz Scoring Game Schools, Austin

  6. Randy Smith (28) / Royal Oaks C.C., Dallas

  7. Chris Como (35) / Gleneagles C.C., Plano

  8. Mike McGetrick (38) / Mike McGetrick G. Academy, Humble

  9. Chris O'Connell / Plane Truth At The Courses At Watters Creek, Plano

  10. Kevin Kirk / The Woodlands C.C.

  11. Bill Moretti / Austin G.C.

  12. Corey Lundberg / The C. At Carlton Woods, The Woodlands

  13. Paul Marchand / Shadow Hawk G.C., Richmond

  14. Jim Murphy / Sugar Creek C.C., Sugar Land

  15. Betsy Cullen / Pine Forest C.C., Houston

  16. Charlie Epps / Champions G.C., Houston

  17. Pat O'Brien / Lakewood C.C., Dallas

  18. Scott Robbins / Scott Robbins G., The Colony

  19. Cameron Doan / Preston Trail G.C., Dallas

  20. Kyle Jerome / Academy Of G. Dynamics, Austin

  21. Tim Cusick / Four Seasons Resort & C., Irving

  22. Brech Spradley / Barton Creek G. Academy, Austin

  23. Mark Steinbauer / The C. At Carlton Woods, The Woodlands

  24. Carol Mann / The Woodlands C.C.

  25. Marty Fleckman / Marty Fleckman G., Cypress

  26. Jim Phenicie / Royal Oaks C.C., Houston

  27. Bryan Gathright / Oak Hills C.C., San Antonio

  28. Steve Johnson / Hank Haney G., Lewisville

  29. Joey Wuertemberger / Jim McLean G. Ctr., Fort Worth

30 Suckki Jang / Hank Haney G., Lewisville


UTAH

  1. Doug Roberts / Entrada At Snow Canyon, St. George

  2. Jon Paupore / Jim McLean G. School At Red Ledges, Park City

  3. Corey Badger / Golflab, Salt Lake City

  4. Scott Draper / River's Edge G.C. At Burley


VERMONT

  1. Ron Philo Jr. / Stowe Mountain C.

  2. Jay Morelli / The Original G. School At Mt. Snow, West Dover

  3. Erik Sorensen / Dorset Field C.


VIRGINIA

  1. Erika Larkin / Larkin G. Learning Community, Bristow

  2. Chris George / Kingsmill Resort, Williamsburg

  3. Steve Slotterback / Kinloch G.C., Manakin-Sabot

  4. Adam Smith / Salisbury C.C., Midlothian

  5. Leslie Guttenberg / Bull Run G.C., Aldie

  6. Mark Fry / Homestead Resort, Hot Springs

  7. Richard White / Willow Oaks C.C., Richmond

  8. Kandi Comer / Old Trail G.C., Crozet

  9. Mark Guttenberg / Bull Run G.C., Aldie

  10. Dean Hurst / Bayville G.C., Virginia Beach

  11. M.J. Smith / Army-Navy C.C., Arlington

  12. Rob McNamara / Farmington C.C., Charlottesville


WASHINGTON

  1. Bill Tindall / The G.C. At Newcastle

  2. Kathy Gildersleeve-Jensen / Indian Canyon G. Cse., Spokane

  3. Joe Thiel / Joe Thiel G. Schools, Olympia

  4. Doug Doxsie / Seattle G.C.

  5. Jim Bennett / Progolf Discount, Tukwila

  6. Jeff Coston / Jeff Coston G. Academy, Blaine

  7. Ted Naff / Gold Mountain G.C., Bremerton

  8. Steve Prugh / Manito G. & C.C., Spokane

  9. Scott Williams / Glendale C.C., Bellevue

  10. Bill Porter / Links At Moses Pointe, Moses Lake

  11. Todd Erwin / Tacoma Firs G. Center


WEST VIRGINIA

  1. Robbie Gilmore / The Greenbrier, White Sulphur Springs

WISCONSIN

  1. Manuel De La Torre (21) / Milwaukee C.C., River Hills

  2. Kevin Kramp / Hidden Glen At Bentdale Farms, Cedarburg

  3. Dennis Tiziani / Cherokee C.C., Madison

  4. Larry Tiziani / Cherokee C.C., Madison

  5. David Roesch / Storm's G. Range, Brookfield

  6. Travis Becker / Cherokee C.C., Madison

  7. Pat Gorman / Pat Gorman G. Academy, Verona

  8. John Wallrich / Pine Hills C.C., Sheboygan


WYOMING

  1. Greg Glover / Creek Ranch G.C., Jackson