2011-2012November 28, 2011

The Best Teachers In Your State

As ranked by their peers

with their national ranking in parentheses.

ALABAMA

  1. Mark Blackburn; Gunter's Landing, Guntersville

  2. Eric Eshleman; C.C. of Birmingham

  3. Wayne Flint; Highland Park G. Cse., Birmingham

  4. Ron Gring; Marriott's Lakewood G.C., Point Clear

  5. Billy Eastep; Madison Golf Center

  6. Hank Johnson; Greystone G. & C.C., Birmingham

  7. Jeff Jordan; C.C. of Birmingham

ALASKA

  1. Drew Wahlin; North Star G.C., Fairbanks

ARIZONA

1. Stan Utley (9); Grayhawk G.C., Scottsdale

2. Pia Nilsson (19); Talking Stick G.C., Scottsdale

3. Peter Kostis (28); Grayhawk Learning Center, Scottsdale

4. Mike Malaska (29); Malaska Golf, Mesa

5. Lynn Marriott (32); Talking Stick G.C., Scottsdale

6. Mike LaBauve (39); Westin Kierland Resort & Spa, Scottsdale

  1. Debbie Crews; Arizona State U., Tempe

  2. Paul Trittler; Grayhawk G.C., Scottsdale

  3. Tim Mahoney; Talking Stick G.C., Scottsdale

  4. Donald Crawley; The Boulders Golf Academy, Carefree

  5. Scott Watkins; Arizona C.C., Phoenix

  6. Sandy LaBauve; Westin Kierland Resort & Spa, Scottsdale

  7. Jeff Ritter; ASU-Karsten G. Cse., Tempe

  8. Matt Trimble; ASU-Karsten G. Cse., Tempe

  9. Scott Sackett; McCormick Ranch G.C., Scottsdale

  10. Chuck Evans; Medicus Golf, Gold Canyon

  11. Mike Humphrey; Dove Valley Ranch G.C., Cave Creek

  12. Bill Forrest; Troon C.C., Scottsdale

  13. Steve Dahlby; G.C. Scottsdale/Forest Highlands G.C., Flagstaff

    1. Michael Haywood; Tucson C.C.

ARKANSAS

  1. Dan Snider; The Alotian Club, Roland

CALIFORNIA

1. Jim Flick (10); TaylorMade Learning Center, Carlsbad

2. Dave Stockton (13); Stockton Golf, Redlands

3. Mac O'Grady (T-25); Palm Springs

4. Dave Phillips (34); Titleist Performance Institute, Oceanside

5. Phil Rodgers (T-36); The Palms G.C., La Quinta

6. Ben Doyle (38); G.C. at Quail Lodge, Carmel

7. Dean Reinmuth (48); Dean Reinmuth Golf School, San Diego

8. Laird Small (T-49); Pebble Beach Golf Academy

  1. Josh Zander; Stanford University G. Cse.

  2. Jerome Andrews; Altadena G. Cse.

  3. Greg Coplin; Crystal Springs G. Cse., Burlingame

  4. Kip Puterbaugh;Aviara Golf Academy, Carlsbad

  5. Grant Halverson; Aviara Golf Academy, Carlsbad

  6. Bob Knee; Aviara Golf Academy, Carlsbad

  7. Joby Ross; Mariners Point Golf Links, Foster City

  8. Zach Heusser; Crystal Springs G. Cse., Burlingame

  9. Bruce Nakamura; Aviara Golf Academy, Carlsbad

  10. Ted Norby; National University G. Acad., Carlsbad

  11. Ken Green; Aviara Golf Academy, Carlsbad

  12. Carl Welty; Jim McLean Golf School at PGA West, La Quinta

  13. Eddie Merrins; Bel-Air C.C., Los Angeles

  14. Donald Brown; Harbor Golf Practice Center, Wilmington

  15. Brady Riggs; Woodley Lakes G. Cse., Van Nuys

  16. Jason Jenkins; Jim McLean Golf School at PGA West, La Quinta

  17. Fred Shoemaker; Extraordinary Golf, Carmel

  18. Bill Harmon; Toscana C.C., Indian Wells

  19. Dave Stockton Jr.; Stockton Golf, Redlands

  20. Jamie Mulligan; Virginia C.C., Long Beach

  21. Tom Sargent, Mesa Verde C.C., Costa Mesa

  22. Derek Hardy; Talega G.C., San Clemente

  23. Justin Hicks; Stadium Golf Center, San Diego

  24. Tom Wischmeyer; Stadium Golf Center, San Diego

  25. Ron Stockton; Stockton Golf, Redlands

  26. Bryan Lebedevitch; Jim McLean Golf School at PGA West, La Quinta

  27. Chris Walkey; Jim McLean Golf School at PGA West, La Quinta

  28. GregG Mchatton; Vista Valencia G. Cse., Valencia

  29. Mick Soli; Mariners Point Golf Links, Foster City

  30. Bobby Lasken; Arroyo Trabuco G.C., Mission Viejo

  31. Keith Lyford; Golf Academy at Old Greenwood, Truckee

  32. Greg Casagranda; Hodges Golf Improvement Center, Escondido

  33. Roger Gunn; Tierra Rejada G.C., Moorpark

  34. John Darling; Santa Clara G. & Tennis C.

  35. Bob Madsen; Sycuan Resort, El Cajon

COLORADO

1. Mike McGetrick (T-36); Colorado G.C., Parker

  1. Don Hurter; Castle Pines G.C., Castle Rock

  2. Andy Hilts; GolfTec, Denver

  3. Trent Wearner; Meridian Golf Learning Center, Englewood

  4. Ty Walker; GolfTec, Denver

  5. Susan Sanders; Castle Pines G.C., Castle Rock

  6. Stan Sayers; MetaGolf Learning Center, Englewood

  7. Danny Harvanek; The G.C. at Bear Dance, Larkspur

  8. Ed Oldham, The Ranch C.C., Westminster

  9. Tom Stickney Jr.; The C. at Cordillera, Edwards

    1. Nathan Morris; GolfTec, Denver

CONNECTICUT

  1. Suzy Whaley (T-44); TPC River Highlands, Cromwell

  2. John Nowobilski; Tallwood C.C., Hebron

  3. Rod Loesch; Connecticut G.C., Easton

  4. Tom Henderson; Round Hill C., Greenwich

  5. Chet Dunlop; Burlington Golf Ctr.

  6. Kammy Maxfeldt; Birchwood C.C., Westport

  7. Mike Summa; The Stanwich C., Greenwich

  8. Brad Worthington; Brooklawn C.C., Fairfield

  9. Ken Doyle; Hop Meadow C.C., Simsbury

  10. George Connor; Gillette Ridge G.C., Bloomfield

  11. Ron Beck; Fox Hopyard G.C., East Haddam

  12. Nicole Damarjian; Willow Brook G. Cse., South Windsor

    1. John Strevens; SportsCenter of Conn., Shelton

DELAWARE

  1. George McNamara; Bradywine C.C., Wilmington

  2. Bob Lennon; Wilmington C.C.

    1. Becky Dengler, Ed Oliver G.C., Wilmington

FLORIDA

1. David Leadbetter (2); David Leadbetter Golf Academy at ChampionsGate, Orlando

2. Jim McLean (3); Jim McLean Golf School at Doral Golf Resort & Spa, Miami

3. Mike Bender (4); Mike Bender Golf Academy, Magnolia Plantation G.C., Lake Mary

4. Martin Hall (7); Ibis G. & C.C., West Palm Beach

5. Bob Toski (12); Toski-Battersby Golf Learning Center, Coconut Creek

6. Gary Wiren (16); Trump International G.C., West Palm Beach

7. Craig Shankland (20); LPGA International, Daytona Beach

8. Jimmy Ballard (21); Ballard Swing Connection, Key Largo

9. Brian Mogg (33); Mogg Performance Center at Waldorf Learning Academy, Orlando

10. Sean Foley (35); Core Golf Junior Acad., Winter Garden

11. John Elliott Jr. (43); Naked Golf Academy, Ocala

12. Gary Gilchrist (T-49); Gary Gilchrist Golf Academy, Howey-in-the-Hills

  1. Fred Griffin; Grand Cypress Academy of Golf, Orlando

  2. Rick Mccord; Orange Lake Resort & C.C., Kissimmee

  3. Judy Alvarez; Mariner Sands C.C., Stuart

  4. Phil Ritson; Orange County National, Winter Garden

  5. Sean Hogan; David Leadbetter Golf Academy at ChampionsGate, Orlando

  6. Andrew Park; David Leadbetter Golf Academy at ChampionsGate, Orlando

  7. Gregor Jamieson; Lake Nona G. & C.C., Orlando

  8. Bob Ford; Seminole G.C., Juno Beach

  9. Brad Brewer; Brad Brewer Golf Academy, Orlando

  10. Bill Davis; Jupiter Hills C., Tequesta

  11. Chris Toulson; Jim McLean Golf School at Doral Golf Resort & Spa, Miami

  12. Mike Warobick; US 1. Golf Center, Rockledge

  13. Cheryl Anderson; Mike Bender Golf Academy, Magnolia Plantation G.C., Lake Mary

  14. Patti McGowan; Knack4Golf, Orlando

  15. Bill Madonna; Bill Madonna Golf Academy, Orlando

  16. John Redman; The Majors G.C., Palm Bay

  17. Jonathan Yarwood; Jonathan Yarwood Golf Academy, Bradenton

    30 T.J. Tomasi; PGA Center for Golf Learning and Performance, Port St. Lucie

  18. Jerry Tucker; Jerry Tucker Golf, Stuart

  19. Lew Smither III; Cypress Run G.C., Tarpon Springs

  20. Joe Hallett; PGA Center for Golf Learning and Performance, Port St. Lucie

  21. Joey Hidock; ModelGolf, Leesburg

  22. Kevin Smeltz; David Leadbetter Golf Academy at ChampionsGate, Orlando

  23. Steve Madsen; Boca Grove Golf & Tennis, Boca Raton

  24. Christa Teno; Walkabout C.C., Mims

  25. Gus Holbrook; Grand Cypress Academy of Golf, Orlando

  26. Jon Decker; Grand Cypress Academy of Golf, Orlando

  27. Glen Farnsworth; Jim McLean Golf School at Doral Golf Resort & Spa, Miami

  28. Kevin Compare; The Breakers, Palm Beach

  29. David Whelan; David Leadbetter Golf Academy, Bradenton

  30. John Webster; John Webster Golf Academy, Palm Beach

    1. Tom Creavy, MetroWest G.C., Orlando

GEORGIA

1. Todd Anderson (11); Sea Island G.C., St. Simons Island

2. Jack Lumpkin (T-25); Sea Island G.C., St. Simons Island

3. Mike Shannon (40); Sea Island G.C., St. Simons Island

  1. Gale Peterson; Sea Island G.C., St. Simons Island

  2. Charlie King; Reynolds Golf Academy, Greensboro

  3. Tom Ness; Affiniti Golf Academy, Roswell

  4. Mike Perpich; RiverPines G.C., Johns Creek

  5. Tom Losinger; BridgeMill Athletic Club, Canton

  6. Jared Zak; Sea Island G.C., St. Simons Island

  7. Jeff Hull; University of Georgia G. Cse., Athens

  8. Rob Stocke; The G.C. of Georgia, Alpharetta

  9. Mark Immelman; Bull Creek G. Cse., Midland

  10. Lisa Chrichetti; The C.C. of Roswell

  11. Jon Tattersall; Terminus C., Atlanta

  12. Danny Elkins; Georgia G. Ctr., Roswell

    1. Bobby Hix; Idle Hour C., Macon

HAWAII

  1. Jerry King II; Kapalua Golf Academy, Lahaina

  2. Kevin Hayashi; Hilo Municipal G. Cse., Aiea

  3. Kevin Ralbovsky; KMR School of Golf, Kaneohe

  4. Ben Hongo; Kapalua Golf Academy, Lahaina

    1. Eddie Lee; Wailea G.C., Kihei

IDAHO

  1. Randy Henry; Coeur d'Alene Resort G.C.

  2. Tommy Sanderson; The Valley C., Sun Valley

    1. Jim Empey; Quail Hollow G.C., Boise

ILLINOIS

1. Jim Suttie (T-17); Cog Hill G. & C.C., Lemont

2. Todd Sones (41); Todd Sones Impact Golf School, Vernon Hills

3. Kevin Weeks (T-44); Cog Hill G. & C.C., Lemont

  1. Pat Goss; Northwestern University, Evanston

  2. Garrett Chaussard; Cog Hill G. & C.C., Lemont

  3. Louise Davis; Cog Hill G. & C.C., Lemont

  4. Cortney Miller; Winnetka G.C.

  5. David Impastato; Piper Glen G.C., Springfield

  6. Brad Doyle; Fox Bend G. Cse., Oswego

  7. Mike Small; University of Illinois, Champaign

  8. Nick Clearwater; Cog Hill G. & C.C., Lemont

  9. Bruce Patterson; Butler National G.C., Oak Brook

    1. Connie DeMattia; Cantigny Golf, Wheaton

INDIANA

  1. John Dunham; Highland G. & C.C., Indianapolis

  2. Bob Kruse; Brookwood G.C., Fort Wayne

  3. Cary Hungate; Komomo C.C.

  4. Roger Lundy; Indiana Junior Golf Academy, Franklin

  5. Scott Downing; Legends of Indiana, Franklin

  6. Sam Carmichael; Martinsville C.C.

  7. Tim Frazier; Sycamore Hills G.C., Fort Wayne

  8. Tony Pancake; Crooked Stick G.C., Carmel

  9. Mike Abbott; The Bridgewater C., Carmel

  10. Gary Gant; Chestnut Hills, Fort Wayne

  11. Jon Hoover; Wood Wind Golf Academy, Westfield

  12. Dan Ross; Birck Boilermaker Golf Complex, West Lafayette

    1. Rick Hemsoth; McMillen Park G. Cse., Fort Wayne

IOWA

  1. Judd Gibb; Sugar Creek Municipal G. Cse., Waukee

  2. Sean McCarty; Brown Deer G. Cse., Coralville

    1. John Bermel; Pheasant Ridge G. Cse., Cedar Falls

KANSAS

  1. Randy Syring; Salina C.C.

  2. Tom Aikmus; Lake Quivira C.C.

  3. Cary Cozby; Wichita C.C.

    1. Paul Hooser; Leawood South C.C., Shawnee Mission

KENTUCKY

  1. Todd Trimble; The Golf Complex, Paducah

  2. Matt Killen; Olde Stone G. & C.C., Bowling Green

  3. Kim Shafer; Hurstbourne C.C., Louisville

  4. Brad Bachand; Man O' War Golf Learning Ctr., Lexington

  5. Jeff McGill; Bowling Green C.C.

  6. Tennye Ohr; Man O' War Golf Learning Ctr., Lexington

  7. Kevin Greenwell; Seneca G. Cse., Louisville

    1. Tommy Smith; Southern Sports Driving Range, Louisville

LOUISIANA

  1. Rob Noel; Rob Noel Golf Academy, Abita Springs

  2. Brian Manzella; Brian Manzella Golf Academy at English Turn, New Orleans

  3. Tim Brown; Timberlane C.C., Gretna

  4. Chuck Winstead; University C., Baton Rouge

    1. Craig Perks; Le Triomphe G. & C.C., Broussard

MAINE

  1. Paul Piveronas; The Woodlands C., Falmouth

  2. Scott Mayer; Mayer's School of Golf at Nonesuch River G.C., Scarborough

  3. Tony Decker;The Woodlands C., Falmouth

    1. Anne McClure; The Woodlands C., Falmouth

MARYLAND

  1. Bernie Najar; Woodholme C.C., Pikesville

  2. Joy Bonhurst Smith; ClubGolf Performance Ctr., Gaithersburg

  3. Fran Rhoads; TPC Potomac at Avenel Farm

  4. Rick Krebs; Turf Valley Resort, Ellicott City

  5. Steve Bosdosh; Members Club at Four Streams, Beallsville

  6. Holly Anderson; Woodholme C.C., Pikesville

  7. Joe Plecker; Baltimore C.C.

  8. Dave Grier; Yinglings Golf Ctr., Hagerstown

  9. Troy Beck; Glenn Dale G.C.

  10. Rodney Thompson; Kenwood G. & C.C., Bethesda

  11. Bob Dolan; Columbia C.C., Chevy Chase

  12. Jim Estes; Olney Golf Park

    1. Wayne DeFrancesco; Woodmont C.C., Rockville

MASSACHUSETTS

  1. Bob Beach; Braintree Municipal G. Cse.

  2. Tom Sullivan; Wyantenuck C.C., Great Barrington

  3. Kelli Kostick; Brae Burn C.C., West Newton

  4. Shawn Hester; Charles River C.C., Newton Centre

  5. Tom Cavicchi; The Harmon Golf Boston Campus, Rockland

  6. Mark Heartfield; Sankaty Head G.C., Siaconset

  7. Kevin Rhoads; The Country Club, Brookline

  8. Brendan Walsh; The Country Club, Brookline

  9. Tim Tierney; Weston G.C.

  10. Gene Mulak; Vineyard G.C., Edgartown

  11. Jim O'Mara; Charles River C.C., Newton Centre

  12. Jane Frost; Sandwich Hollows G.C., East Sandwich

  13. Chip Johnson; Hatherly C.C., North Scituate

  14. Drew Kayser; Southborough Golf Practice Ctr.

  15. Mark Arnold; Blackstone National G.C., Sutton

    1. Robert Miller; The C. at Yarmouthport

MICHIGAN

1. Rick Smith (24); Rick Smith Golf Academy at Treetops Resort, Gaylord

  1. Adam Schriber; The Kingsley C.

  2. Henry Young; Rick Smith Golf Academy at Treetops Resort, Gaylord

  3. Brad Dean; Crystal Mountain Resort, Thompsonville

  4. Paul Haase; Kendall Academy of Golf, Ypsilanti

  5. Scott Wilson; Crystal Mountain Resort, Thompsonville

  6. Ed Laprade; Crystal Mountain Resort, Thompsonville

  7. Dave Kendall; Kendall Academy of Golf, Ypsilanti

  8. Jason Guss; Jason Guss Golf Academy at Otsego C. and Resort, Gaylord

  9. Charley Vandenburg; Thousand Oaks G.C., Grand Rapids

  10. Dick Drager; Barton Hills C.C., Ann Arbor

  11. Ina Davis; Crystal Mountain Resort, Thompsonville

  12. Jeff Goble; Kendall Academy of Golf, Ypsilanti

  13. Jack Seltzer; Kendall Academy of Golf, Ypsilanti

    1. Tom Harding; Kendall Academy of Golf, Ypsilanti

MINNESOTA

  1. Mike Barge; Hazeltine National G.C., Chaska

  2. Craig Waryan; Edinburgh USA G. Cse., Brooklyn Park

  3. Gerald McCullagh; The Golf Institute at the University of Minnesota, Minneapolis

  4. Steve Fessler; Riverwood National, Otsego

  5. Dick Walters; Wayzata C.C.

  6. Scott Dirck; Minnewaska G.C., Glenwood

  7. Steve Whillock; Oak Marsh G. Cse., Oakdale

  8. Greg Schulze; Island Lake G. & Training Ctr., Shoreview

  9. Brian Pabst; Eagle Lake Youth G. Center, Plymouth

  10. Rod Lidenberg; Prestwick G.C., Woodbury

  11. Barb Moxness; Moxie Golf School, Brainerd

  12. Larry Murphy; Moorhead C.C.

    1. Brian Simpson; Highland National G. Cse., St. Paul

MISSISSIPPI

  1. Anthony Price; Eagle Ridge G. Cse., Raymond

  2. Jim Rose; Tupelo C.C., Belden

    1. V.J. Trolio; Old Waverly, West Point

MISSOURI

  1. Rick Neal; Hickory Hills C.C., Springfield

  2. Rick Grayson; Rivercut G. Cse., Springfield

  3. Brian Maloney; Highland Springs C.C., Springfield

  4. Brian Fogt; Bellerive C.C., St. Louis

  5. Todd Meyer; Whitmoor C.C., Weldon Spring

  6. Terry Grosch; Midwest GolfLab, Des Peres

  7. Bobby Pavelonis; Norwood Hills C.C., St. Louis

    1. Rob Sedorcek; C.C. of St. Albans

MONTANA

  1. Floyd Horgen; Riverside C.C., Bozeman

NEBRASKA

  1. Mike Schuchart; Wilderness Ridge G.C., Lincoln

  2. Mike Cornell; Oak Hills C.C., Omaha

  3. Jim White; West Nine & Learning Ctr., Lincoln

    1. James Kinney; GolfTec, Omaha

NEVADA

1. Butch Harmon (1); Butch Harmon School of Golf, Henderson

  1. Mike Davis; Walters Golf Academy, Las Vegas

  2. Brandon Stooksbury; TPC Las Vegas

  3. Tom Leese; Red Rock C.C./Mountain G.C., Las Vegas

  4. Tom Fischer; Red Rock C.C., Las Vegas

  5. Dana Love; Las Vegas G.C.

    1. Clif Vanetti; Badlands G.C., Las Vegas

New Hampshire

  1. Bill Andrews; Portsmouth C.C., Greenland

NEW JERSEY

1. Mike Adams (27); Hamilton Farm G.C., Gladstone

  1. David Glenz; David Glenz Golf Academy, Long Valley

  2. Jason Carbone; Baltusrol G.C., Springfield

  3. Bryan Jones; David Glenz Golf Academy, Long Valley

  4. Mike Killian; Galloway National G.C.

  5. Mark Yannotta; David Glenz Golf Academy, Long Valley

  6. Ron Korn; Cedar Hill C.C., Livingston

  7. Len Siter; Mountain Ridge C.C., West Caldwell

  8. Henry Ellison; David Glenz Golf Academy, Long Valley

  9. Mike Strlekar; Montclair G.C., West Orange

  10. Craig Lindsey; Madison G.C.

  11. Tom Jaeger; Quail Ridge Golf World, Wall Twp.

  12. Dale Shankland; Colonial Terrace G. Cse., Ocean

  13. Steve Sieg; Navesink C.C., Middletown

    1. Bill Britton; Trump National, Colts Neck

NEW MEXICO

  1. Todd Kersting; Puerto del Sol G. Cse. and Learning Center, Albuquerque
    1. Billy Harvey; Arroyo del Oso G. Cse., Albuquerque

NEW YORK

1. Craig Harmon (22); Oak Hill C.C., Rochester

2. Michael Breed (23); Sunningdale C.C., Scarsdale

3. Michael Hebron (T-30); Smithtown Landing C.C.

  1. Darrell Kestner (T-44); Deepdale G.C., Manhassett

  2. Cindy Miller; Wehrle Golf Dome, Williamsville

  3. Kevin Sprecher; Sleepy Hollow C.C., Scarborough

  4. Debbie Doniger; GlenArbor G.C., Bedford

  5. Nelson Long; Century C.C., Purchase

  6. Jim Mrva; Monroe G.C., Pittsford

  7. Kevin Hinton; Piping Rock C., Locust Valley

  8. Michael Hunt; Glen Oaks C., Old Westbury

  9. Pat Eggeling; Old Oaks C.C., Purchase

  10. Cindy Reeves; Century C.C., Purchase

  11. Kevin Savage; Timber Banks G.C., Baldwinsville

  12. Keith Dicciani; Metropolis C.C., White Plains

  13. Kellie Stenzel; Sebonack G.C., Southampton

  14. Tom Sutter; Golf Manhattan, New York City

  15. Eden Foster; The Maidstone C., East Hampton

  16. Carl Alexander; The G.C. of Purchase

  17. Rick Vershure; Quaker Ridge G.C., Scarsdale

  18. Mitchell Spearman; Mitchell Spearman Golf, Nyack

    1. Kate Tempesta; Kate Tempesta's Urban Golf Academy, New York City

NORTH CAROLINA

1. Peggy Kirk Bell (42); Pine Needles Lodge & G.C., Southern Pines

2. Dana Rader (47); Dana Rader Golf School, Charlotte

  1. Nick Bradley; Leopard's Chase Golf Links, Sunset Beach

  2. Drew Pierson; Drew Pierson Golf, Wilmington

  3. Eric Alpenfels; Pinehurst Golf Academy

  4. Ed Ibarguen; Duke University G.C., Durham

  5. Sean Desmond; Pinewild C.C., Pinehurst

  6. Christopher Little ; Pinewild C.C., Pinehurst

  7. Rick Murphy; Carolina Golf Practice & Learning Ctr., Greensboro

  8. Scott Davenport; Quail Hollow C., Charlotte

  9. Tom Ream; Prestonwood C.C., Cary

    1. Paul Mcrae; Pinehurst Resort & C.C.

NORTH DAKOTA

  1. John Dahl; Oxbow C.C.

OHIO

  1. Steve Mulcahy; Shawnee C.C., Lima

  2. Tom Fussaro; Shaker Heights C.C.

  3. Don Sargent; Scioto C.C., Columbus

  4. Nick Paez; GolfTec, North Olmsted

  5. Gary Robison; Brookside C.C., Canton

  6. Ted Ossoff; Valley G. Cse., Columbiana

  7. Bob Bourne; Stonewater G.C., Highland Heights

  8. J.R. Ables; Ables Golf Ctr., Westerville

  9. Joseph Giles Chapel Hill G. Cse., Mount Vernon

  10. Jim McGurk; Golf Instruction at Jim McGurk, Toledo

  11. Ross Keen; Windmill Lakes G.C., Ravenna

  12. Jon Jones; Youngstown C.C.

  13. Charlie Wood; Mayfield Sand Ridge C., South Euclid

    1. Matthew Creech; Mayfield Sand Ridge C., South Euclid

OKLAHOMA

  1. Tracy Phillips; Cedar Ridge C.C., Broken Arrow

  2. Steve Ball; Ball Golf Ctr., Oklahoma City

    1. E.J. Pfister; Oak Tree National, Edmond

Oregon

  1. Jerry Mowlds; Pumpkin Ridge G.C., North Plains

  2. Bruce Furman; Langdon Farms G.C., Aurora

  3. Ed Fisher; Rogue Valley C.C., Medford

  4. Doug Hixson; Quail Valley G. Cse., Banks

  5. Verne Perry Jr.; Pumpkin Ridge G.C., North Plains

    1. Christopher Smith; Pumpkin Ridge G.C., North Plains

PENNSYLVANIA

  1. Ted Sheftic; Ted Sheftic Learning Ctr., New Oxford

  2. Eric Johnson; Oakmont C.C.

  3. Andy Plummer; Plummer-Bennett Golf

  4. Bob Kramer; RiverCrest G.C., Phoenixville

  5. Lou Guzzi; Lou Guzzi Golf Academy at Talamore C.C., Ambler

  6. Eric MacCluen; Eric MacCluen Golf Academy, Downingtown

  7. Gary Hardin; Northampton C.C., Easton

  8. Dom diJulia; Jericho National G.C., New Hope

  9. John Spina; Philadelphia Cricket C., Flourtown

  10. David Martin; Pittsburgh Field C., Pittsburgh

  11. Mark Sheftic; Merion G.C., Ardmore

  12. Andrew Dawes; Hershey Links, Hummelstown

  13. John Dunigan; Aronimink G.C., Newtown Square

  14. Matthew Kluck; Mt. Lebanon G. Cse., Pittsburgh

    1. Jack Connelly; Huntingdon Valley C.C.

SOUTH CAROLINA

  1. Shawn Campbell; Potowomut G.C., East Greenwich South Carolina

  2. Carol Preisinger; Kiawah Island C.

  3. Frank Jones; Palmetto Dunes, Hilton Head Island

  4. Ron Cerrudo; Daniel Island C., Charleston

  5. Brad Redding; Grande Dunes Golf Academy, Myrtle Beach

  6. Andrew Rice; Berkeley Hall, Bluffton

  7. Rick Barry; Sea Pines Resort, Hilton Head Island

  8. Skip Malek; Sea Pines Resort, Hilton Head Island

  9. Bill Sampson; Spring Island, Okatie

  10. George Bryan; George Bryan Golf Academy, Columbia

  11. Krista Dunton; Berkeley Hall, Bluffton

    1. Doug Weaver; Palmetto Dunes, Hilton Head Island

SOUTH DAKOTA

  1. Craig Hatch; Hart Ranch G. Cse., Rapid City
    1. Coralee Jorgensen; Westward Ho C.C., Sioux Falls

TENNESSEE

1. Rob Akins (T-30); Spring Creek Ranch, Collierville

  1. Walt Chapman; Fairways and Greens Golf Ctr., Knoxville

  2. Sam Kern; Ridgeway C.C., Memphis

  3. Will Taylor; TPC Southwind, Memphis

  4. Eric Rebmann; Egwani Farms G. Cse., Rockford

  5. Johnny Warren; Johnny Warren Golf Academy, Gallatin

  6. Des Mahoney; Centennial G. Cse., Oak Ridge

  7. Randy Wylie; Fairways and Greens Golf Ctr., Knoxville

    1. Brian Lackey; Gaylord Springs G. Cse., Nashville

TEXAS

1. Hank Haney (5); Hank Haney Golf, Lewisville

2. Chuck Cook (6); Chuck Cook Golf Academy at Dallas National G.C.

3. Jim Hardy (8); Jim Hardy Golf, Houston

4. Dave Pelz (14); Dave Pelz Scoring Game Schools, Austin

5. Randy Smith (15); Royal Oaks C.C., Dallas

  1. Bill Eschenbrenner; Lone Star G.C., El Paso

  2. Bryan Minnick; The Dominion C.C., San Antonio

  3. Cameron Doan; Preston Trail G.C., Dallas

  4. Jim Murphy; Sugar Creek C.C., Sugar Land

  5. Paul Marchand; Shadow Hawk G.C., Richmond

  6. Peter Krause; Hank Haney Golf, Lewisville

  7. Jim Barker; The Quarry G.C., San Antonio

  8. Mike Wright; Shady Oaks C.C., Fort Worth

  9. Bill Moretti; Austin G.C., Spicewood

  10. Charlie Epps; Redstone G.C., Humble

  11. George Alexander Jr.; Country View G. Cse., Lancaster

  12. Cameron McCormick; Brook Hollow G.C., Dallas

  13. Kevin Kirk; The Performance Ctr. at The Woodlands C.C.

  14. Chris O'Connell; Plane Truth Golf, Plano

  15. Bryan Gathright; Southern Golf Properties, Bandera

  16. Mark Steinbauer; The C. at Carlton Woods, The Woodlands

  17. Kyle Jerome; Academy of Golf Dynamics, Austin

  18. Steve Johnson; Hank Haney Golf, Lewisville

  19. Pat O'Brien; Lakewood C.C., Dallas

  20. Tim Cusick; Four Seasons Resort & C., Irving

    1. Suckki Jang; Hank Haney Golf, Lewisville

UTAH

  1. Doug Roberts; Jack Nicklaus Academy at the Ledges, St. George

  2. Dan Roskelley; Logan G. & C.C.

  3. Mike Smith; Southgate Game Improvement Ctr., St. George

    1. Corey Badger; Golf Lab, Salt Lake City

VERMONT

  1. Mark Aebli; Haystack G.C., Wilmington

VIRGINIA

  1. Phil Owenby; Kinloch G.C., Manakin-Sabot

  2. Mark Guttenberg; Guttenberg Golf Development, Aldie

  3. Leslie Guttenberg; Guttenberg Golf Development, Aldie

  4. Richard White; Willow Oaks C.C., Richmond

  5. Dean Hurst; Bayville G.C., Virginia Beach

  6. Adam Smith; Salisbury C.C., Midlothian

  7. Mark Fry; The Homestead Resort, Hot Springs

  8. Rob McNamara; Farmington C.C., Charlottesville

  9. Steve Slotterback; Kinloch G.C., Manakin-Sabot

    1. Noel Jablonski; The Every Body Golf School at Oak Marr Golf Complex, Oakton

WASHINGTON

  1. Bill Porter; The Links at Moses Pointe

  2. Bill Tindall; The G.C. at Newcastle

  3. Ted Naff; Gold Mountain G.C., Bremerton

  4. Doug Doxsie; Seattle G.C.

  5. Scott Williams; Glendale C.C., Bellevue

  6. Jim Pike, Sahalee C.C.; Sammamish

  7. Steve Prugh; Manito G. & C.C., Spokane

  8. Joey Pickavance; TPC Snoqualmie Ridge

  9. Joe Thiel; Joe Thiel's World Wide Golf, Olympia

  10. Tom Sovay; The G.C. at Redmond Ridge

    1. Jim Bennett; Southcenter Golf, Tukwila

WEST VIRGINIA

  1. Russell Reid; The Pines C.C., Morgantown

WISCONSIN

1. Manuel de la Torre (T-17); Milwaukee C.C.

  1. Pat Gorman; The Oaks G. Cse., Cottage Grove

  2. Jim Schuman; Jim Schuman Golf Academy at Hawks Landing G.C., Verona

  3. Dennis Tiziani; Cherokee C.C., Madison

  4. Larry Tiziani; Cherokee C.C., Madison

  5. John Wallrich; Pine Hills C.C., Sheboygan

  6. Rich Tock; Erin Hills G. Cse.

    1. Todd Wagner; Kohler Golf Academy

WYOMING

  1. Curtis Starkey; Douglas G.C.