The Local Knowlege

News & Tours

Alabama, Georgia Tech, California headline NCAA men's D-I regional fields

By Ryan Herrington

Alabama doesn't have to travel far to begin its NCAA title defense in earnest.

The Crimson Tide, ranked No. 1 throughout the 2013-14 season in the Golf World/Nike Golf men's college coaches' poll, has just about a two-and-a-half hour drive to get to Auburn University Club and compete as the No. 1 seed in the Auburn Regional.

loop-alabama-men-2013-ncaa-trophy-518.jpgGeorgia Tech, Stanford, California, Oklahoma State and Georgia earned top seeds in the other five regionals as the NCAA Division I men's golf committee named on Monday the 81 teams and 35 individuals to compete in NCAA Regional play.

All six Regional tournaments will be held May 15-17 with the low five teams over 54 holes of stroke-play competition and low individual not on one of those teams advancing from each to the NCAA Championship, May 23-28 at Praire Dunes C.C. in Hutchinson, Kan.

The final three days of the NCAA Championship will be televised on the Golf Channel (May 26-28), showcasing the final round of the individual competition and then the three rounds of match play that will be used to determine the team champion.



Auburn Regional
Auburn University Club, Auburn, Ala.
Teams (by seed)
Alabama, Virginia Tech, Texas, Auburn, New Mexico, BYU, Kennesaw State, Colorado, Louisville, UNC-Greensboro, UC Davis, Sam Houston State, St. John's (N.Y.), Alabama State

Individuals
Blake Morris, Mississippi; J.D. Tomlimson, Florida; Jared Bettcher, Troy; Marco Iten, Austin Peay; Theodore Lederhausen, Harvard


Columbia Regional
The Club at Old Hawthorn, Columbia, Mo.
Teams (by seed)
Oklahoma State, Virginia, LSU, Arkansas, Arizona State, Iowa, San Diego State, Missouri, Iowa State, Middle Tennessee State, Ohio State, Denver, Loyola (Md.), Bryant

Individuals

Pep Angles, Central Arkansas; Matt Mabrey, Tulsa; Logan McCracken, Tulsa; Daniel Wood, Kansas State; Alex Taylor, Fairfield


Raleigh Regional
Lonnie Poole G.C., Raleigh
Teams (by seed)
Georgia Tech, Washington, Florida State, Texas A&M, Mercer, Kentucky, Texas Tech, Wake Forest, South Alabama, Memphis, Minnesota, Rice, Bethune-Cookman

Individuals
J.T. Poston, Western Carolina; Evan Russell, Hartford; Franco Castro, Charlotte; Brandon Matthews, Temple; Richard Fountain, Davidson; Eric Brady, East Carolina; Andrew Dorn, Coastal Carolina; Ben Wheeler, Coastal Carolina; Sean Bosdosh, Maryland; Zach Seabolt, Winthrop


Sugar Grove Regional
Rich Harvest Farms, Sugar Grove, Ill.
Teams (by seed)
California, Illinois, USC, UAB, UNLV, Clemson, Kent State, Purdue, Mississippi State, CSU-Fullerton, New Mexico State, Jacksonville State, Cleveland State, Saint Peter's

Individuals
Niall Platt, Notre Dame; Chris O'Neill, Michigan; Danny Pizetoski, Richmond; Juan Veloza, Towson; Rob van de Vin, IUPUI


Eugene Regional
Eugene C.C., Eugene, Ore.
Teams (by seed)
Stanford, Houston, Oklahoma, South Carolina, Baylor, Liberty, Oregon, Tennessee, North Florida, East Tennessee State, Chattanooga, Wichita State, Northern Colorado

Individuals
Cody Blick, San Jose State; Kyle Westmoreland, Air Force; David Fink, Oregon State; Owen Taylor, Sacramento State; Byron Meth, Pacific; Tyler Torano, Loyola Marymount; Cory McElyea, San Francisco; Pete Fernandez, UC Irvine; Alex Franklin, Oregon State; Frederick Wedel, Pepperdine


San Antonio Regional
Briggs Ranch G.C., San Antonio
Teams (by seed)
Georgia, UCF, UCLA, Vanderbilt, USF, SMU, Georgia Southern, Georgia State, TCU, Northwestern, College of Charleston, VCU, Columbia

Individuals
Eric Oja, Arizona; Grant Forrest, San Diego; Grady Brame, Southeastern Louisiana; Victor Lange, Louisiana Tech; Alex McMahon, Arizona; Preston Stanley, Houston Baptist; Martin Simonsen, UTEP; Stuart Smallwood, Texas State; Peter Kim, Army; Peter Ballo, Sacred Heart